نگاهی نو به صنعت ساختمان سازی کشور

طراحی نمای ساختمان

طراحی نما چیست ؟

طراحی نما نباید به طور مجرد و جداگانه انجام شود بلکه باید با توجه ویژه به اقلیم و موقعیت بناهای مجاور و تاثیر گذار و تاثیر پذیر بر طراحی نما ساختمان علاوه بر توجه به عوامل زمینه ای یا همان ارتباطات شامل زمینه های اجتماعی ، اقتصادی، فرهنگی ، تاریخی ، زیست محیطی و بسیار المانهای مهمی در نحوه طراحی نما و شکل دهی نمای ساختمان بسیار بسیار مهم می باشد.

در صورت عدم توجه به موارد بالا شاهد به وجود آمدن ساختمانهایی با نماهایی بی ربط با زمینه های فوق الذکر خواهیم بود که جز ایجاد بی نظمی های بصری در شهرسازی و نمای کلی شهر خاصیت دیگری ندارند.

طراحی نمای ساختمان

طراحی نمای ساختمان

در حالی که همه ما می خواهیم طراحی نمای ساختمان دیدنی و جذابی داشته باشیم که از همه خانه ها سرتر و برجسته تر باشد,همچنین ما می خواهیم که نما و خانه مان به نحوی طراحی شده باشد که با محیط اطراف و همسایگی های محله ادغام و در هم آمیخته باشد.

طراحی نمای ساختمان فرایند پیچیده ای از انتخاب رنگ، مصالح و تعدیل بین اشکال و خطوط است و این همه کار از عهده طراحان تازه کار معماری داخلی و نما بر نمی آید.

آیا به این موضوع فکر کرده اید که چه چیز نمای خارجی خانه را از لحاظ بصری جذاب و گیرا می کند؟
چرا نمای برخی از خانه ها شما را میخکوب میکند به طوری که جلوی آن ها می ایستید و محو زیبایی آن ها می شوید؟
به نظر می رسد چنین خانه های افسونگری از اصول بنیادین طراحی پیروی می کنند.

طراحی داخلی یا طراحی نما نیازمند دنبال کردن قوانین و قواعد خاص طراحی است تا به نتیجه مطلوب از لحاظ بصری دست پیدا کنید.

طراحی نمای اداری

در یک ساختمان اداری پیش از طراحی نما اداری باید به چینش پلان و فضا بندی داخلی نقشه طراحی نما توجه کرد تا درک کنیم هر فضا با چه میزان نیاز نور در مجاورت نما در کجا واقع شده است و سپس در طراحی نما با استفاده از ترکیب و بافت مصالح در عین توجه به استحکام نحوه تعمیر و نگاهداری و حتی بازتاب نور بنا و عدم مزاحمت برای عابرین دور و نزدیک نیز می بایست مورد توجه خاص در طراحی نمای ساختمان اداری قرار گیرد.

تمام حقوق مادی و معنوی متعلق به شرکت مهندسی و ساختمانی نگاه سبز میباشد!

طراحی نمای کلاسیک

همانند بسیاری از انواع طراحی نما تعادل و تقارن نقش مهمی در دستیابی به فضایی با طراحی مطلوب است. طراحی نمای هر خانه مخصوصا طراحی نمای کلاسیک نیازمند حفظ تعادل و تقارن است تا ظاهری زیبا با تناسبات مطلوب به دست آید.
چه جذابیت نمای متقارن خانه جورجین، جایی که درب  در مرکز واقع شده و پنجره ها به طور مساوی در طرفین قرار دارند و یا چه خانه هایی که از طریق خطوط نوک تیز سقف یا زیر شیروانیها به تعادل مطلوب رسیده اند.
همگی روشهای  های  مختلفی برای دستیابی به نمای خارجی با تناسبات مطلوب هستند ـ برخی از طریق تقارن ـ برخی از طرق دیگر. هر دو روش منتهی به نمای خارجی با تناسبات مطلوب و متعادل است.

Classic_Exterior-8
www.negahsabz.com

طراحی نمای مدرن

فرم از عملکرد تبعیت می کند ، لوئیس سالیوان استاد فرانک لوید رایت معمار شهیرآمریکایی است ، معتقد است که در معماری مدرن طراحی نما فرم باید از عملکرد تبعیت کند.

به این معنا که هدف از ساخت ساختمان باید نقطه شروع و در طراحی مشخص شده باشد.

هدف از ساخت ساختمان شما و عملکرد آن چیست؟
از خانه چه استفاده ای می کنید؟
به تمامی نیازمندیهای خانواده خود توجه داشته باشید و تصمیم بگیرید برای رسیدن به چنین ملزوماتی به چه چیزهایی نیاز دارید؟

نمای خارجی خانه شما از فرم طراحی داخلی که شما انتخاب میکنید تبعیت می کند.
شاید شما دوست داشته باشید که پنجره های بزرگی را انتخاب کنید تا نور زیادی برای فضایی که کار و یا نقاشی می کنید وجود داشته باشد.
همیشه به یاد داشته باشید که طراحی داخلی بر نمای خارجی ساختمان تاثیر زیادی می گذارد.

نکات طراحی نما

نوع انتخاب مصالح و بافت آنها یکی از نکات اصلی شکل دهنده فرم اصلی و نمود طراحی نما می باشد.به علت وجود گزینه های بسیار زیادقابل انتخاب به عنوان مصالح ساختمان ، بسیار دشوار است که تصمیم بگیریم چه مصالحی را برای نمای خارجی خانه انتخاب کنیم. بام های شیب داری از چوب درخت سرو و یا دیوارپوشهایی از جنس آلومینیپم، آجر، چوب، گچ، فلز و… و یا بنایی با بام بام تخت و مصالحی مانند سنگ و سیمان و چوب و یا مصالح با نصب خشک وصنعتی .سوال این است چطور مصالح اصلی نما  را انتخاب کنیم؟

بهترین روش این است که دوام با زیبایی ترکیب شود. البته نمای خارجی خانه باید بازتابی از سبک شخصیت مالک آن باشد- آیا یک دختر یا پسر اهل روستا هستید؟ شاید به مصالح سنگی و سقفهایی از چوب درخت سرو علافه مند هستید. آیا علاقه مند به استفاده از یک سبک مینیمال مدرن هستید؟ پس خطوط صاف و پانلهای چوبی بی پیرایه را بیشتر می پسندید. برای جلوگیری از اشتباهات پرهزینه بهترین روش مشورت با طراحان و معماران تحصیلکرده و در عین حال خبره است. همچنین روشهای بسیاری به صورت آنلاین وجود دارد که به کمک میکند که مصالح نمای ساختمان خود را انتخاب و بعد به خرید مصالح بپردازید.

طراحی نما شیک

ترکیب رنگی نمای خارجی می تواند در شیک و جذاب دیده شدن نمای ساختمان بسیار موثر باشد.

چگونه تصمیم می گیرید که چه رنگی برای نمای خارجی خانه شما مناسب است؟
آیا از رنگهای پایه استفاده می کنید و یا رنگهای تند؟

در طراحی نمای شیک انتخاب رنگ بسیار حیاتی است- چرا که بسیاری از اشتباهات را می پوشاند و اگر ضعیف انتخاب شود توجه را به سمت اشتباهات می کشاند.

شروین ویلیامیز پیشنهاد می کند که رویکرد اطمینان بخش و موثر برای جایگذاری رنگها انتخاب دو رنگ مایه از طیف رنگی است که چندین سایه از یکدیگر فاصله ندارند؛ یا سایه روشن ترند و یا سایه تیره تر که یکی برای بدنه و دیگری برای لبه ها به کار می روند.سومین رنگ ، متضاد و برای تاکید دربهاست.

رنگ نقش مهمی در بسیاری از شاخصه های نمای خارجی خانه دارد.
رنگ ایوان شما می تواند یک رنگ سفید براق باشد تا چشم را به سمت ورودی بکشاند.

Top-6-Green-Housing-2-negahsabz.com

بازدید: 329